شینگل ایرانی


شینگل ایرانی

شینگل ایرانی یکی از متداول‌ترین و پرمصر‌ف‌ترین پوشش‌های سقف‌های شیب‌دار است. پوشش سقف شیب‌دار شینگل، برای اولین بار حدود ۱7 سال پیش در کشور آمریکا توسط معماران و متخصصان آمریکایی طراحی شد و سپس به مرحله تولید و اجرا رسید.
شینگل آمریکایی که نظر همه را به خود جلب کرده بود در فاصله زمانی کوتاهی در کانادا نیز به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت این پوشش در کشورهای اروپایی جای سقف های سفالی و روش‌های سنتی را گرفت، همچنین سال ۱۳۸۹ در آمریکا به بالاترین حجم فروش و استفاده نسبت به دیگر پوشش های سقف دست یافت و به عنوان برترین پوشش سقف معرفی شد.
این پوشش از مشتقات نفت، سیلیس و لایه‌های گوناگون تشکیل شده است. در طراحی آن به نکاتی مانند ایزولاسیون در مقابل تغییرات دما، انعکاس نور خورشید، انعطاف‌پذیری در برابر ضربه، مقاومت در مقابل وزش بادهای شدید و شکل‌گیری به فرم‌های گوناگون سطوح شیب‌دار و دلخواه توجه ویژه شده است.
به گزارش همشهری به دلیل مطابقت شگفت انگیز شینگل با شرایط آب و هوایی مختلف از سال 1380 پای این پوشش به ایران نیز گشوده شد و به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت که از آن پس به شینگل ایرانی معروف شد.

شینگل ایرانی

شینگل چیست

شینگل نوعی پوشش بام شیبدار است که با لایه فایبرگلاس بعنوان پایداری دهنده و اشباع شده توسط نوعی قیر با کیفیت بالا تولید شده و با دانه های معدنی و با رنگهای گوناگون پوشانده شده است.این محصول برای سقف های شیبدار با شیب بالای 30% آرمانی است و برای پوشش دیوارهای عمودی نیز کاربرد دارد، از مزایای مهم این پوشش سقفی طرح بندی و رنگ بندی بسیار گوناگون آن است.

از دیگر مزایای این پوش سقفی شینگل انعطلاف پذیری بالای آن است، از همین رو شینگل در طرحهای سقف شیبدار پیچیده به راحتی قابل اجراست، شینگل یک سیستم قابل اعتماد در مساوی عوامل خارجی مشابه بادهای زیاد نیرومند و برای سالهای طولانی نیازی به حفاظت ندارد،نکته قابل توجه اینکه شینگل یگانه از معدود پوشش های سقف شیبدار میباشد که بعد از نصب میتوان روی آن تردد کرد بدون آنکه آب بندی سقف شینگل مبتلا مشکلی شود.

شینگل

یک نوع پوشش سقف شیبدار با جلوه طبیعی زیبا و بادوام است که با لایه فایبرگلاس مقاوم شده است و  توسط نوعی قیر با کیفیت بسیار بالا تولید می شود . با رنگهای متنوع از دانه های معدنی (Slates)  پوشانده شده است و برای سقف های شیبدار با شیب 30% به بالا کاملاً ایده آل است همچنین برای پوشش دیوارهای عمودی نیز کاربرد دارد ، از مزایای مهم این پوشش سقف طرح و رنگ بندی بسیار متنوع آن است.

از دیگر مزایای این پوشش سقفی انعطلاف بالای آن است، به همین دلیل در طرحهای سقف شیبدار پیچیده به راحتی قابل اجراست، یک سیستم قابل اعتماد در برابر عوامل خارجی مانند بادهای بسیار قوی که نیازی به نگهداری های پر هزینه ندارد، همچنین شینگل یکی از محدود پوشش های سقفی است که میتوان روی آن تردد کرد بدون آنکه آب بندی سقف دچار مشکلی شود.

مزایای شینگل

 • سبکی وزن شینگل
 • مقاوم بودن در برابر سرما 30- سانتیگراد
 • مقاوم در برابر حرارت 90 درجه سانتیگراد
 • سرعت نصب بالای شینگل
 • تنوع در طرح و رنگ شینگل
 • زیبایی منحصر بفرد شینگل  ( سه بعدی بودن طرح )
 • مقاوم در برابر فشار باد 220 کیلومتر بر ساعت
 • آبندی دودکشها و داکتها توسط خود جنس شینگل
 • تعمیر سریع و آسان شینگل  هنگام ضربه خوردن
 • مخفی بودن میخهای نصب
 • اورلب بودن شینگل در تمامی جهات و آب بندی 100%
 • انتقال ندادن گرما به زیر سقف
 • دمپ کردن صدای باران هنگام بارش
 • کمترین پرت ممکن حدود 3 درصد

شینگل ایرانی

نصب شینگل

نصب بسیار آسان ، سریع ،آب بندی فوق العاده و عدم نیاز به رسیدگی های پی در پی به سقف در طولانی مدت از ویژگی های بارز این پوشش سقفی می باشد. به علت سبکی و انعطاف پذیری بسیار بالا به راحتی قابل اجرا بر روی بیشتر سقفهای شیروانی با طرح های پیچیده و یا حتی غیر ممکن می باشد.

به نوعی شما با این پوشش قابلیت اجرای هر گونه طرحی که برای نمای ساختمان خود دارید هستید و به بیان دیگر این نوع پوشش یکی از انعطافپذیر ترین پوشش های موجود برای سقف منزل شما به حساب می آید.در این میان تنها نکته ی قابل توجه شیب سقف مورد نظر برای اجرای این پوشش می باشد حداقل شیبب برای سطحی که قرار است شینگل بر روی آن اجرا شود بین ۲۰%-۳۰% است.

مرحله 1 : زیرسازی سقف

اجرای زیرسازی با چوب OSB3 ضد رطوبت، با توجه به اینکه مهم که شینگل بر روی انواع سطوح سیمانی و گالوانیزه قابل اجرا می باشد،توصیه میشود برای ایجاد سطح مسطح به منظور اجرای این نوع پوشش بام شیبدار از صفحات چوبی OSB3 به ضخامت ۱۱mm به صورت ضد رطوبت استفاده شود.

OSB به معنای تخته هایی با رشته های (تراشه های چوب) جهت دار شده هستندکه بر خلاف ظاهر آن ، بصورت تصادفی قرار داده نمی شوند. در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی OSB عملاً جایگزین پانل های دیگر در ساخت و ساز مسکونی شده است.

برای اینکه با انواع OSB آشنا شوید و ویژگی ها و مزایای آن را بدانید به صفحه شینگل مراجعه کنید.

مرحله 2 : اجرای لایه آب بندی سقف

روی صفحات چوبی OSB3 با لایه آب بند مخصوص و یا ایزوگام بطور کامل پوشانیده شود واطمینان کامل از عایق بودن سقف توسط لایه آب بند و عدم نشتی سقف حاصل شود زیرا ورقهای شینگل خود به تنهایی عایق رطوبتی نمیباشند.

باید قبل از شروع به نصب شینگل محل خط القعرها و پیرامون دودکشها کاملا توسط لایه آب بند پوشانیده شده و آب بند کامل شوند. عایق نمودن این نوع پوشش بسیار پر اهمیت بوده و این بخش از مراحل نصب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد .

در صورت عدم تخصص نصاب و تیم اجرایی پروژه در صورتی که عایق بندی سقف با کیفیت مطلوب انجام نشود میتواند در اینده بسیار مشکل ساز شده و موجب پوسیدگی و حتی ضرر های مالی برای شما گردد .

به همبن منظور اطمینان از تسلط و تجربه ی تیم اجرایی پروژه ی شما در اولویت تصمیم گیری قرار خواهد داشت . تمامی این موارد در صورتی که به شکل صحیص انجام پذیر موجب افزایش طول عمر سقف شده و هیچ یک از مشکلات اعلام شده را به هیچ عنوان در پی نخواهد داشت .

مرحله 3 : نصب سقف شیبدار

در نهایت تایلهای شینگل با میخ مخصوص شینگل که از جنس گالوانیزه ضد زنگ هستند نصب گردند و ظاهر زیبایی برای ساختمان شما ایجاد خواهند نمود . این نوع پوشش در حال حاضر به نوع محبوب ترین پوشش بام های شیبدار بوده و به علت مزایای آن نسبت به انواع دیگر پوشش سقف در سراسر دنیا جز پر کاربرد ترین طرح ها و پوشش های سقف محسوب میگردد .

تنوع رنگ بندی ، طرح های متنوع ، سبک بودن پوشش و سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف موجب محبوبیت این نوع سقف برای بام اکثر خانه ها و ویلاهای ایران نیز گردیده است .مزیت بزرگ سقف‌ های شینگل هزینه مناسب آن است.

این نوع پوشش ها در حجم‌ های بزرگ تولید می‌شوند و بالطبع هزینه‌ های تولیدی مناسبی دارند. هزینه نصب آن نیز در مقایسه با سایر پوشش‌ های سقف شیبدار مناسب‌ تر است. علاوه بر سبکی وزن این سقف‌ ها، بار مالی زیادی را به شما تحمیل نخواهد کرد.

شینگل ایرانی

ما در شرکت بزرگ پارس موگر آماده ی همکاری با شما عزیزان میباشیم تا مدرن ترین و جدیدترین سقف های شیبدار از جمله شینگل را روی بام های شما نصب و پیاده سازی نماییم. 

درباره ما

ما متخصص بام شیبدار و نمای ساختمان هستیم . گروه پارس موگر با بیش از دو دهه فعالیت درخشان برای اولین بار در کشور با برخورداری کامل از دانش فنی و مهندسی ساختمان در زمینه بام شیبدار و نما ساختمان توانسته است به عنوان تنها مجموعه ی تخصصی مهندسی اجرای بام شیبدار و نما در سراسر کشور شناخته شود.ما به طراحی و اجرای انواع پروژه های سقف شیبدار کاملا مسلط هستیم .

اشتراک گذاری این مطلب