Loading...

انواع پوشش های سقف شیبدار

در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع پوشش های سقف شیبدار و مقایسه سقف های شیبدار به بررسی مزایا و معایب آنها بپردازیم ،باما همراه باشید.

معیارهای مقایسه سقف های شیبدار

معیار بررسی سقف های شیبدار به صورت استاندارد ترکیب ساخت آنها، طول عمر، زیبایی، معایب و مزایای آنها نسبت به سایر سقفها بوده که به همراه هم این موارد را بررسی مینماییم.

ایرانیت

این محصول نوعی ورق موجدار است که برای پوشش سقف های شیبدار کاربرد دارد و از ترکیب آزبست با سیمان تولید میگردد.

معایب ایرانیت

مزایا ایرانیت

با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ی سقف های شیبدار صورت گرفته است ،تنها مزیت ایرانیت قیمت پایین آن میباشد.

معایب ایرانیت

به دلیل استفاده از آزبست ،ایرانیت خاصیت سرطان زایی دارد و همچنین بسیار شکننده میباشد.

ایرانیت از لحاظ معماری نیز فرم زیبایی ندارد وبه هیچ وجه عایق حرارتی و برودتی نبوده و از استحکام پایینی برخوردار است.

سفال

همانطور که مشخص است این نوع محصول از ترکیب خاک رس به اضافه ی حداقل افزودنی ها است.

تایل های سفالی در طرح و رنگ ثابت و بدون روکش با ابعادی مشخص تولید میشود و به هیچ وجه امکان تغییرسایز در این تایل ها وجود ندارد.

معایب سفال

مزایا سفال

امروزه تنها مزیت تایل های سفالی قیمت پایین آنهاست.

معایب سفال

از آنجایی که معادن خاک رس در کنار معادن آهک قرار گرفته اند،خاک رس همیشه دارای میزانی آهک است که این آهک به مرور زمان و در اثر ریزش باران باعث ترکیدگی تایل های سفالی میشود.

نکته ی قابل توجه این است که سیستم آب بندی در پیاده سازی تایل های سفالی بسیار معیوب و غیر استاندارد اجرا میشود.

همچنین به دلیل خاصیت نفوذ پذیری خاک رس، تایل های سفالی رطوبت را در خود نگه میدارند و در طول زمان شاهد رشد زایده های جلبکی بر روی سقف خواهیم بود.

بنابراین مقاومت این گونه سقف ها در مناطق مرطوب و پربارش بسیار ضعیف میباشد.

در اجرا سفال ها به جای نصب اصولی ،تنها در کنار یکدیگر چیده میشوند و آب میتواند به راحتی درون سقف نفوذ کند.

این معایب به علاوه ی وزن بسیار زیاد سفال بر روی ساختمان، در بازه ی زمانی چندساله موجب فرسایش سقف های شیبدار و طول عمر بسیار کوتاه آن میگردد.

ساندویچ پانل

محصولی متشکل از دولایه ورق گالوانیزه و یک لایه فوم میانی است.

معایب ساندویچ پانل

مزایا ساندویچ پانل

این پانل ها عایق بسیار خوبی برای برودت و صوت هستند و همچنین وزن پایین پانل ها جزیی از محاسن این محصول به حساب می آید.

معایب ساندویچ پانل

یکی از معایب اصلی ساندویچ پانل ها جدا شدن فوم میانی از ورق های گالوانیزه ی رویین و زیرین است.

قیمت بالای پانل ها در چند سال اخیر یکی دیگر از معایب انهاست.

از نگاه بصری و معماری ساندویچ پانل ها فاقد زیبایی فرم میباشند.

از دیگر معایب این محصول میتوان به پوک شدن فوم داخل ساندویچ پانل ها اشاره کرد که این امر نفوذ گرما و سرما و همچنین آب به درون سقف را به دنبال خواهد داشت.

بنابراین دیگر عایق مناسبی برای گرما و سرما نخواهد بود. همانطورکه از معایب این محصول مشخش است،ساندویچ پانل ها عمر مفید بسیار کوتاهی دارند و گزینه ی مناسبی برای سقف های شیبدار نخواهند بود.

آردواز

یک مخلوط از سیمان، آزبست، الیاف معدنی (پنبه نسوز)، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی با آب است که نوعی از مصالح ساختمانی است و برای پوشش سقف های شیبدار استفاده میشود.

معایب آردواز

مزایا آردواز

تنها مزیت این نوع سقف نازل بودن قیمت آن است.

معایب آردواز

همانند ایرانیت، به دلیل وجود آزبست این محصول نیز سرطان زا است.

رنگ این نوع سقف ها در بازه ی زمانی کوتاه چندساله به دلیل برخورد اشعه ی UVخورشید تغییر رنگ داده و سقف رابسیار بد فرم نشان میدهد.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه ترکیبی ازروی و فولاد میباشد که کاربرد بساری در صنعت دارد و البته در مواردی هم بر روی سقف های شیبدار به کار برده میشود.

معایب ورق گالوانیزه

مزایا ورق گالوانیزه

از سری مزیت های ورق گالوانیزه میتوان به وزن پایین، قیمت ارزان و همچنین شکل گیری آسان آن اشاره نمود.

معایب ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه نسبت به ورق های آهنی دارای نحوه  جوشکاری پیچیده تری دارند.

به دلیل عدم وجود جریان هوا در بین ورق ها ،آب به درون سقف نفوذ کرده و به موجب همین امر سقف سازه دچار شوره زدگی،پوسیدگی و زنگ زدگی میگردد.

ورق های گالوانیزه انتقال دهنده های بسیار خوبی برای گرما هستند و به هیچ وجه عایق صدا، برودت و حرارت نمیباشند.

در روند نصب این ورق ها شاهد آن هستیم که ورق هارا با میخ های مخصوص به صورت هم پوشانی متصل میکندد و از آنجایی که فلزات رسانایی خوبی دارند اختلاف دمای شب و روز باعث انقباض ها و انبساط ها ی پی در پی در فلزمیشود. همین امر در بازه ی زمانی کوتاه موجب فرسایش سقف و نفوذ بیشتر آب و به عبارتی موجب آب بند نشدن سقف خواهدشد.

آندولین و آندوویلا

ورق هایی از جنس سلولز با تزریق بیتومن هستند که برای پوشش سقفهای شیبدار کاربرد داشته اند.

معایب آندولین و آندوویلا

مزایا آندولین و آندوویلا

از سری مزایای این محصول تنها میتوان به ضد آب و عایق صوت بودن آن اشاره کرد.

معایب آندولین و آندوویلا

امروزه قیمت بالای آندولین و آندوویلا یکی از معایب آن است.

همچنین به دلیل عدم وجود تنوع طرح ،از لحاظ بصری و معماری زیبایی ندارد و در بین مصالح  سقف شیبدار ،آندولین و آندوویلا دارای کیفیت بسیار پایین و طول عمر مفید بسیار کوتاه میباشد.

شینگل

شینگل یکی از رایج ترین مصالح مورد استفاده برای پوشش سقف های شیبدار در جهان می باشد که خانه را در برابر عوامل طبیعی از جمله باد،باران،برف و همچنین سر و صدا حفظ می نماید.

استفاده از شینگل برای پوشش سقف های شیبدار دارای پیشینه بیش از صد سال در آمریکای شمالی و چند ده ساله در اروپا می باشد.

با پیشرفت های روز افزون صنعت ساختمان سازی در ایران و توجه بیشتر به کارایی،دوام وزیبایی ساختمان ،رویکرد بیشتری به سمت مصالح با کیفیت و با صرفه اقتصادی از جمله شینگل وجود دارد.

مزایا شینگل

ساختار شینگل

درساختار شینگل ،از یک لایه فایبر گلاس که با قیر مخصوص آغشته گردیده استفاده میشود و به روی سطحی که در معرض عوامل محیطی قرار می گیرد ،با سنگ ریزه های معدنی پوشیده میشود.

این سنگ ریزه ها نه تنها باعث ایجاد تنوع رنگ در نمای بام می گردند بلکه از شینگل در برابر اشعه UV خورشید نیزمحافظت می کنند. در سطح دیگر شینگل به ترتیب از یک لایه پودر مخصوص برای جلوگیری از چسبیدن شینگل ها در زمان بسته بندی و بارگیری و همچنین یک لایه چسب برای چسباندن آنها به عرشه بام در زمان نصب و یک نوار جدا کننده استفاده می گردد.

مزایا شینگل

شینگل نشان داده است که در برابر عوامل محیطی از جمله نورخورشید،گرما،سرما،آب و یخ مقاومت و دوام بسیار خوبی دارد و در این  مورد با تمامی پوشش های قدیمی رقابت میکند.

شینگل ها برای مقاومت در برابر اثر باد،دارای چسب ترموپلاست هستند که به صورت نواری در پشت شینگل اعمال گردیده است. این چسب ها در اثر حرارت نور خورشید فعال گردیده و لایه بالایی را به لایه ی پایینی میچسباند.

آزمایش های انجام شده نشان داده است که شینگل ها توانایی مقاومت در برابر بادهایی با سرعت 120 کیلومتر در ساعت را نیز دارند. در عصر حاضر با توجه به تمایل مهندسان به کم کردن بار مرده ی ساختمان ها،استفاده از شینگل میتواند وجه تمایزی باشد با دیگر محصولات پوشش سقف شیبدار،چرا که وزن آن با تمام متعلقات تنها 18 کیلوگرم بر متر مربع است.

شینگل های فلزی کراب

شینگل های فلزی کراب یکی از بهترین پوشش های سقفهای شیبدار و نمای ساختمان می باشد که با بهره گیری از تکنولوژی فلز کاری مدرن و پوشش رنگ های اپوکسی منحصر بفرد تولید میگردد.

کراب یکی از پیشگامان راه حل های نوآورانه برای ساختمان میباشدو مشخصات فنی آن الهام بخش ایده های ناب برای معماران است. طراحی سقف شیبدار ،نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی به صورت کاملا متمایز و منحصر بفرد در حالی که دوست دار محیط زیست است ،را امکان پذیر میکند.

فلز آلوزینک به عنوان روکش سقف و نما با نصب درست و عالی عمل میکند و دارای عمر بسیار طولانی بدون نیاز به تعمیر و نگهداری می باشد. البته اگر به درستی و طبق اصول فنی نصب شود.

مزایا کراب

مزایا کراب

فلز روی خالص با ترکیب آلومینیوم محصولی را اراِیه می دهد که به علت دوام طولانی ،جهت استفاده بر روی بام،نما و سطوحی که با فرسایش محیطی همراه است بسیار مناسب می باشد.

با گذشت زمان ،این متریال یک پتینه طبیعی ایجاد میکند که از آن در برابر تاثیرات محیطی محافظت میکند و باعث میشود بدون هزینه نگهداری و بسیار ماندگار باشد.

پوشش کراب می تواند علاوه بر کاهش 40 درصدی مصرف انرژی در تابستان ،تا 15درصد مصرف انرژی در زمستان را نیز کاهش دهد. کراب بسیاری از تابش های مادون قرمز خورشید را منعکس کرده و دمای سطح را نسبت به متریال های دیگر پایین نگه می دارد.

این شینگل ها در برابر عوامل مختلف محیطی مانند باد های قوی، باران، برف، تگرگ، کپک، جوندگان، و حشرات مقاومت بالایی دارند. از دیگر مزایای کراب مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی است.

این دوام ثابت شده در برابر تهدید های معمول یکی از دلایل اساسی محبوبیت شینگل های فلزی است.

معایب کراب

در مورد کراب میتوان گفت تنها عیب آن ،فقط و فقط قیمت گران آن می باشد که در برابر کیفیت بالای کراب، چندان قابل توجه نیست.

تایل سنگدانه ای

تایل های سنگدانه ای یکی از بهترین پوشش های سقف های شیبدار هستند که با بهره گیری از تکنولوژی فلز کاری مدرن و پوشش خرده سنگ های منحصر بفرد ایتالیایی تولید میگردد.

مزایا تایل

ساختار تایل سنگدانه ای

تایل های سنگدانه ای دارای ساختاری منحصر بفرد با 9لایه پوششی می باشند.

پوشش رویین آکریلیک باعث می شود تا اصطکاک سطحی کاهش یافته و خزه و ذرات گرد و غبار نتوانند به سقف بچسبند. خرده سنگ های رنگی از مرغوبترین سنگهای آتشفشانی و بدون هیچ رنگ اضافی تهیه شده اند که در برابر اشعه آفتاب سالها مقاومت کرده و تغییر رنگ نخواهد داد.

آستر اپوکسی و پوشش آکریلیک نیز باعث میشوند تا این خرده سنگها کاملا به سطح فلز بچسبند و از مقاومت حرارتی و برودتی بالایی برخوردار شود.

ورق آلوزینک نیز یکی از مقاوم ترین آلیاژها در برابر خوردگی است و مقاومت آن 7 برابر بیشت تر از ورق های گالوانیزه می باشد. آستر اپوکسی و پوشش آکریلیک زیرین نیز تایلها را در برابر بخار آب و خوردگی ناشی از خراشهای سطحی محافظت می نمایند.

مزایا تایل سنگدانه ای

اولین و مورد توجه ترین ویژگی این تایلها سبکی آنهاست.

وزن تایلها در حدود 1/8 سقفهای سفالی و سیمانی است که یکی از عوامل موثر در کاهش وزن ساختمان بوده و قادر است تا 8 ریشتر در برابر زلزله مقاومت نماید. همچنین در صورت تخریب با توجه به وزن کم آن اثرات تخریبی اندکی خواهد داشت.

با توجه به سیستم یکپارچه و ساختار آیرودینامیکی تایلها این سیستم می تواند به راحتی بادهای شدید را عبور داده و در برابر سخت ترین طوفانها مقاومت نماید. ازدیگر مزایا تایل سنگدانه ای میتوان به ضد حریق بودنش اشاره کرد.

تایلها از مواد ضد آتش ساخته شده اند که در صورت رسیدن آتش به آن به هیچ وجه آتش زا نبوده و با توجه به ساختار فلزی این سیستم پوششی، حرارت ناشی از آتش سوزی در سرتاسر سقف پخش شده و از بالا رفتن دما در یک نقطه و اثرات تخریبی آن به شدت کاسته می شود و به این ترتیب می تواند ساعتها در برابر آتش سوزی مقاومت نماید.

یکی از معایب به کارگیری سقفهای فلزی، رسانایی حرارتی بالا در عبور دادن گرما و سرما به داخل و ایجاد سر و صدا در زمان برخورد قطره های باران و تگرگ با سقف است. اما در این محصول با توجه به پوشش سنگ و لایه های حفاظتی مختلف، عایق مناسبی در برابر سرما و گرما بوده و میزان صدای ایجاد شده بسیار ناچیز است.

از دیگر مشکلات متداول سقفهای فلزی ، ترک خوردن قسمت های داخلی سقف پس از گذشت زمان می باشد که این نقیصه به دلیل انقباض و انبساط های مکرر در طول شبانه روز رخ می دهد ولی با توجه به درجه عایقی بالای این سقف و میزان اندک تغییرات سطحی از ترک خوردگی سقف داخلی ساختمان جلوگیری خواهد شد.

مزیت دیگر این تایلها ضد چکه بودن آنهاست. با توجه به اینکه همپوشانی (Over lap)تایلها به صورت عمودی و افقی صورت می گیرد، حتی در صورت تغییر مسیر باد، قطرات باران قادر نخواهد بود تا به داخل سقف نفوذ کنند و این سیستم در برابر ورود آب در زاویه های مختلف کاملا مقاوم است.

همانطور که در ابتدای توضیحات مطرح شد، با به کار گیری لایه آکریلیک در پوشش سطوح خارجی سقف، سطح تایلها دارای اصطکاک بسیار اندکی می باشد که خزه و ذرات گرد و غبار نمی توانند به آن بچسبند و به راحتی از روی سقف زدوده خواهند شد.