Loading...

سقف شیبدار

شاید برای شما سوال باشد سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است. در این مقاله پاسخ این سوال را خواهیم داد.

توجه به عوامل بسیاری در محیط زیست همانند میزان باد، باران، رطوبت، موقعیت جغرافیایی، گرما، سرما و نیز نوع کاربری بنا، وزن و دیگر مشخصات فنی ساختمان، حفظ تناسب، زیبایی ظاهر ساختمان و همچنین سلیقه مشتری در انتخاب مصالح سقف شما موثر است.

بام

سقف پناهگاه و اصلی ترین جزء یک ساختمان است که باید با نگاهی تخصصی نسبت به کیفیت، طراحی و اجرای بام شیبدار آن را بررسی کرد.انتخاب مناسب سقف  باعث افزایش طول عمر و کاهش خسارت در بنا می گردد.

تاریخچه بام های شیبدار

بام های شیبدار از اوایل دوران یونان باستان و در معابد استفاده می‌شد. از آن زمان تاکنون سقف‌های شیبدار طرفداران بسیار پیدا کرده و در شمال اروپا و آمریکا به عنوان یک عنصر اصلی معماری در نظر گرفته شده است.

تایل سقف شیبدار

… برای آشنایی با انواع پوشش سقف شیبدار اینجا کلیک کنید …

بنایی با شیروانی جلویی

به ساختمانی که شیروانی آن‌ها رو به خیابان باشد، بنایی با شیروانی جلویی گفته می‌شود. شرايط آب و هوايی بايد يكی از مهمترين عوامل در تصميم گيری جهت شيب بندی سقف باشد.

درصد شيب استاندارد با توجه به مناطق ويلايی و شرايط جوی بين 25 تا 35 درصد است. اجرای ساختار زیرسازی با شیب تند در برخی مناطق خطرات جانی را نیز در بر خواهد داشت. به همین دلیل مهم است که سقف چه در صدی از شیب را داشته باشد.

کاربرد سقف های شیبدار

سقف شیروانی بهترین نوع سقف در مناطق سردسیر و مناطقی که بارش باران و برف در آنها بسیار زیاد است، می باشد. جمع شدن آب در سقف ها میتواند باعث نفوذ آب به درون ساختمان شده و خرابی هایی را در سقف به بار آورد.

به همین جهت استفاده از سقف شیبدار گزینه ی بسیار مناسبی برای حل این مشکل است.

مزیت های انتخاب این نوع سقف

به علت شیبدار بودنش، برف و باران را به راحتی به سمت ناودان و یا لبه سقف هدایت میکند و باعث خروج آنها از سقف میشود و دیگر نیازی به برف روبی نمیباشد.

از دیگر سقف‌هایی که در دسته انواع سقف شیبدار می‌تواند جای بگیرد، سقف شیبدار نامتقارن یا بام نمکدانی است.

بام نمکدانی یک طراحی نا‌متقارن دارد، به این صورت که یکی از دو ضلع سقف نسبت به دیگری شیب بیشتری داشته و طول آن‌ها نابرابراست.

در حقیقت خانه‌های نمکدانی شکل تغییر یافته طراحی Colonial و Cape Cod به‌شمار می‌روند. خواستگاه شکل‌گیری این سقف را می‌توان به نیاز بیشتر اهالی منزل به اتاق نسبت داد.

نخستین شهروندان آمریکایی، پی بردند که با بیشتر کردن شیب یکی از اضلاع سقف‌های شیروانی می‌توانند در مصرف مواد و مصالح صرفه‌جویی کنند و فضای قابل سکونت بیشتری در اختیار داشته باشند.

در نهایت با توجه به پیرفت روز به روز تکنولوژی و توجه و نیاز زیاد جامعه به صنعت ساخت و ساز، متریال ها و مصالح ساختمانی نیز دستخوش تکنولوژی های جدید و تازه شده اند.

این امر باعث شده مصالح پوششی سقف شیبدار نیز تحت تاثیر مستقیم این موضوع قرار بگیرد.

لذا از انواع جدید سقف ها و پوشش های شیبدار بام می توان به انواع لاستیکی، پلاستیکی و پلیمری آن اشاره کرد.

معمولا این نوع سقف ها در انواع طرح ها و شکل ها و رنگ ها وجود دارند، به دلیل باز بودن طیف رنگی و شکل پذیری بالا در طرح های چوب و یا سفال هم دیده میشوند.

ترکیبات پوشش سقف شیبدار

ترکیبات پوشش سقف شیبدار به گونه ای ساخته شده اند که سخت در عین حال سبک و راحت برای اجرا باشند و

همچنین برخی از انواع آن ها مقاوم در برار اشتعال هستند.

امروزه با استفاده از تکنولوژی پلیمری و مهندسی نانو، سقفی محکم در عین حال سبک به شما عرضه می کند که این پوشش شیبدار بام

به دلیل صنعتی بودن طیف بسیار گسترده رنگ و طرح را پیش روی شما خواهد گذاشت.

شینگل

شینگل آجری زغالی

شینگل به دلیل تنوع بسیار زیاد، نصب آسان، صرفه جویی در زمان، امنیت بالا در مقابل آتش سوزی، وزن کم، صرفه جویی در مصالح ساختمانی، سازگاری با شرایط اقلیمی، دوام بالا و ظاهر زیبایی که نسبت به سقف های مسطح دارد علاوه بر سازه های تجاری بیشتر در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد.

اجرا سقف شیبدار در داخل ساختمان ارتفاع سقف را افزایش و باعث بزرگتر شدن حجم داخلی ساختمان می شود و به دلیل تنوع طرح و رنگ هایی که دارد جلوه زیبایی نیز به سازه می‌دهد که باعث ایجاد نمای زیبا و دلنشین می‌شود.

در کنار زیبایی، هزینه اجرا و نصب آن نیز کم بوده و همچنین در مدت زمان کمتری مراحل نصب آن به اتمام می‌رسد.

ریشه ی ظهور سقف های شیبدار در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی بوده است.

………..  اجرای مدرن ترین سقف های شیبدار تنها در  پارس موگر  ……….

اما امروزه در هر نوع آب و هوای و اقلیمی به این سقف های زیبا و جذاب بر می خوریم. البته به این نکته باید توجه داشت که سقف‌های شیبدار ممکن است برای مناطقی که به طور منظم وزش باد شدید داشته یا به اصطلاح بادخیز هستند و همچنین مناطقی که در مسیر طوفان‌های فصلی قرار دارند، توصیه نمی شود.

سقف‌های شیبدار در اشکال مختلفی طراحی شده‌اند. ابتدایی‌ترین نوع آن‌ها بصورت دو سطح شیب‌‌دار هستند که در بالاترین نقطه از سقف بهم می‌رسند. به نوعی به سطح هایی گفته می شود که در ابتدا و انتهای سقف اختلاف ارتفاع موجود است و باعث به وجود آمدن سطح شیبدار می شود.

شکل مثلثی ایجاد شده از تقاطع دو سطح شیب‌دار شاخصه‌ی اصلی این نوع از سقف‌ها است. سقف شیبدار در یک ساختمان باعث زیباتر شدن نمای ساختمان به جهت شیب سقف، نمایی غیر از نمای دیوار برای ساختمان ایجاد میکند.

مزایا

سبک بودن ، قابلیت اجرای ساده ، تنوع رنگ و طرح.

قیمت

معمولا صاحبان خانه ها ترجیح می دهند از سقف شینگل یا سقف سفال یا سقف چوبی استفاده کنند و اصالت را در مقابل قیمت ارجح قرار دهند.

با این حال ناگفته نماند که قیمت بسیار پایین این انواع سقف شیبدار باعث شده تا جای خود را میان متریال ها و مصالح ساختمانی پوشش بام داشته باشد.

شینگل فلزی کراب

طراحی بام شیبدار

اخیرا دیده می شود که در طراحی نمای ساختمان ها و ویلاها ( برای سبک سازی نماها) از این متریال به صورت گسترده استفاده می شود. این را در نظر بگیرید برای اجرای سقف شیبدار در هر منطقه ای همیشه از افراد خبره بهره ببرید تا از آسیب های احتمالی و هزینه های جانبی در زمان ساخت سقف جلوگیری کنید.

سخن پایانی :

مهم ترین نکته در زمان استفاده از سقف شیبدار توجه به تناسب میان آب و هوای محیط و مصالح ساختمانی مصرفی برای ساخت است.

این نوع سقف برای هر نوع مکانی اعم از ویلایی، مسکونی، اداری و تجاری مناسب است. همچنین وزن کمتری نسبت به سایر سقف‌ها دارد. اغلب در مناطق سردسیر و کوهستانی کاربرد دارد و میتواند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کند

ما در  پارس موگر قصد داشتیم تا موضوع سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است را بررسی کنیم. امید است که بهره ی کافی را از مطلب اراِیه شده برده باشید.