Loading...

انواع سقف

انواع سقف

یکی از اجزای مهم در ساختمان  انواع سقف میباشد که موجب هویت بخشیدن و زیبای ساختمان شما میگردد.عوامل متعددی درگیر انتخاب سقف میباشد مانند میزان باد،رطوبت،موقعیت جغرافیای،گرماوسرما،وزن ساختمان،نوع کاربری و……..

سطح بالای یک اتاق یا ساختمان یا سازه را سقف می گویند.وجود سقف در ساختمان های یک طبقه برای محافظت از عوامل جدی مانند(نورآفتاب،برودت،باران و برف و…..)طراحی و اجرا میشود.اما انواع سقف  برای ساختمان های چند طبقه افزون بر این برای کار تفکیک طبقات از یکدیگر کاربرد کاربر د دارد.به طوری که که سقف یکی زمین دیگری محسوب میشود.

انواع سقف ها از نظر شکل ظاهری

– تخت(فلت)

– شیبدار

– کاذب

– تیچه بلوک

– طاق ضربی

– تنیده

– فولادی

-دال بتنی

– کامپوزیت

– تیر –دال

-روفیکس

– کوبیایکس

 

سقف شیبدار

سقف شیبدار به سقفی گفته میشود که دارای شیب قابل مشاهده باشده (بیشتر از 12%) ؛این نوع سقف نمایی گوشه دار و شکلی شکسته به ما میدهد.این سقف شیبدار به دو صورت اجرا میشود،انواع سقف هایی با شیب از یک جهت به اصطلاح شیب یک طرفه و سقف هایی با شیب از دو جهت یا به اصطلاح دو طرفه.هرچه تعداد شیب سقف ها  بیشتر باشد زیبایی بصری بیشتری نیز به کار و نما میدهد. سقف‌های شیب‌دار متداول عبارت‌اند از: یک طرفه، دو طرفه و چهار طرفه.

غالباً سقف شیبدار در نواحی بارانی و برفی و یا مناطق که اکثراً بارندگی هست؛

مناسب است .اما امروزه در شهرهای کم بارش  هم به دلیل اینکه ارتفاع در اجرای سقف ایجاد میکند.

از دیگر مزیت های کلی سقف شیبدارمیتوان به  اجرای سریع و ثبات و استحکام و طول عمر زیاد اشاره کرد.

ازپوشش سقف شیبدار برای کاربری های متفاوتی بخصوص برای اجرای سوله ها، سالن های ورزشی و تجاری، آلاچیق ها و کلبه ها و یا برای ایجاد بام سبز یا حتی پوشش تراس هم  میتوان استفاده می شود.

 مزیت های سقف شیبدار

در صرفه جوی مصرف انرژی و کاهش مصرف بی قاعده انرژی تاثیر قابل توجهی دارد.

بر اساس مطالعه های صورت گرفته شده سقف شیبدار به نسبت دیگر سبک سقف‌های ساختمان مثل (مسطح، گنبدی شکل، منحنی) بهترین عایق و محافظ نگهدارنده انرژی و حرارت به شمار می‌آید.

هرکدام از متریال های سقف شیبدارمزیت ها و نقاط ضعفی دارند ولیکن در همه انواع سقف آنها یک وجه مشترک وجود دارد.اگربه درستی طراحی و اجرا شود و در شرایط اقلیمی مساعد و معقول نصب گردد؛

رسالت خود که حفاظت از سازه و ساختمان شماسترا به خوبی انجام داده است.

بنابراین از آنجایی که تمامی مصالح موجود برای انواع  سقف شیبدار تا حدودی توان انجام وظایف خود را دارند انتخاب طرح و سبک های مختلف شیبدار یک جنبه اثر گذار برای طراحان و معماران میباشد.

امروزه مصالح های گوناگون با سبک های متفاوت گزینه های بسیاری را برای انتخاب پیشنهاد میدهد.

شما با در نظر گرفتن شایستگی و ویژگی ها هر کدام از متریال های موجود برای سقف شیبدار میتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

متریال و مصالح سقف شیبدار

تایلهای بتنی:

بسیار شبیه به تایل سفالی میباشد.از نظر کیفیت بسیار پایدار و بادوام بوده و توانایی این را دارد همان ظاهر و فرم سفال را با هزینه بسیارپایین تر تداعی کند.

تایلهای سفالی:

سفال یک متریال سنتی و قدیمی میباشد.این محصول یادآورحس جهان انواع سقف باستان است علاوه بر آن جزرء متریال های شکننده برای  است.

سقف شیبداربا سنگ لوح

تایل سنگ لوح متریالی مقاوم و زیبا برای است افزون برآن به سقف شما یک ظاهر طبیعی میدهد . با وجودی که از نظر قیمت گران است، از زیبایی طبیعی و دوام بالایی برخوردار میباشد.

سقف فلزی

. فلزی با سبک نوین و مدرن به خوبی هماهنگ می شوند و می توانند حسی امروزی به سبک های قدیمی ترو سنتیالقا کند.

شینگل

شینگل جزء آن دسته از پوشش های بام مجلل و شیک محسوب میشود.این محصول با دارا بودن  وزن کم نسبت به سایر پوشش های بام و تنوع در طرح و رنگ توانسته تمام خواسته های مشتریان خود را برآورده سازد.به طور کلی شینگل پوششی برای سقف شیبدار میباشد که از جنس  قیر فرآوووری شده تهیه و تولید میشود؛افزون بر دوام و ماندگاری بالا،انعطافپذیری بالا،به منظور بافت سازگار و هماهنگی که ایجاد شده در برابر طوفان ،باد،نفوذآب به داخل مقاومت بسیاز بالایی دارد.

پوشش آندولین

ورق آندولین برای فعالیتی مشابه عایق دارد.علاوه بر اینکه مقاوم در برابر نفوذ آب میباشد؛دارای انعطاف پذیری بالای بوده از این رو دچار ترک خوردگی نمیشود.این پوشش سقف شیبدار

برای انواع اقلیم ها با شرایط آب و هوایی متفاوت مناسب میباشد.

ورق گالوانیزه

.ورق های گالوانیزه با توجه به ساختار خاص خود دیگر این مشکل را ندارد؛انواع سقف همین امر سبب گردیده تا کاربرد این متریال مورد پسند بسیاری از صنعت ها بخصوص مناسب برای باشد.این محصول علاوه بر اینکهار از نظر مالی مقرون بصرفه میباشد،دارای وزن بسیار کم و رنگ های مختلفی هم است.

تابل سنگریزه ای

این متریال برای از 8لایه تشکیل شده است.لایقه قابل توجه آن از جنس گالوالوم (آلوزینک) است که بسیار مقاوم تر از ورق های گالوانیزه میباشد.گالوالوم آلیاژی است از فولاد آلومینیوم و روی که شامل مقداری سیلییکون میباشد.از مواد ضد حریق ساخته و به هیچ وجه آتش زا نبوده است.پوشش تایل  با توجه به ساختار خاص خود در عوامل جوی بسیار مقاوم میباشد.بادرنظر گرفتن سبکی این پوشش در مواقع زلزله مقاوم است و مناسب برای هر نوع آب و هوای جغرافیایی میباشد.

ایرانیت

از نظر قیمت ارزان ترین و مقرون بصرفه ترین متریال موجود برای  است.ایرانیت محصولی بسیارسبک میباشد اما امکان عایق بندی برای آن وجود ندارد ،علاوه بر آن در دراز مدت در برابر نور و خورشید تغییر رنگ میدهد.  انواع سقف می‌توان گفت این پوشش سقف شیبدار  کاملا سازگار با محیط زیست میباشد.میشود آنهارا به راحتی بازیافت کرد.